Nagłówek Bunito

PROBLEM - HALLUKSY

Paluch koślawy (łac. hallux valgus) to deformacyjna zmiana w obrębie pierwszego promienia stopy. Osłabienie aparatu więzadłowego i mięśni krótkich stopy, w połączeniu z płaskostopiem poprzecznym, prowadzi do rotacji i szpotawego ustawienia (I) kości śródstopia oraz koślawego odchylenia palucha w kierunku palców pozostałych. Jest chorobą postępującą i w zależności od stopnia zaawansowania zmian, wymaga różnych sposobów terapii.

1. Objawy:

  • deformacyjne ustawienie palucha i poszerzenie konturu stopy
  • młoteczkowate ustawienie pozostałych palców stopy
  • ból w okolicy głowy (I) kości śródstopia (stan zapalny kaletki maziowej)
  • utrudnione chodzenie
  • uczucie pieczenia pod głowami kości śródstopia

    2. Przyczyny powstawania halluksów:

  • płaskostopie poprzeczne
  • osłabienie aparatu więzadłowego stopy
  • obciążenie genetyczne
  • nieprawidłowa higiena stóp (zły dobór obuwia)
  • choroby układowe (np. Rzs)
  • stopa egipska (dominacja (I) promienia stopy)
    (paluch jest zdecydowanie dłuższy od palców pozostałych)

  • Stopa z haluksem
    Linia oddzielająca sekcje

    WIDOK ZDEFORMOWANEJ STOPY OD DOŁU

    Widok zdeformowanej stopy od spodu
    Linia oddzielająca sekcje
    Anatomia i charakterystyka zmian stopy
    Linia oddzielająca sekcje

    HALLUX VALGUS - ZESPÓŁ ZMIAN DEFORMACYJNYCH

    Budowa stopy z haluksem

    Paluch koślawy (łac. hallux vlgus) potocznie zwany halluksem, to zmiana deformacyjna stopy, obejmująca kości śródstopia i palców, a w szczególności struktury (1) promienia stopy.

    Przyczyną powstawania halluksów jest osłabienie struktur więzadłowych i krótkich mięśni w obrębie stopy. Nie bez wpływu pozostają także czynniki obciążenia genetycznego i niewłaściwej higieny stóp, w tym nieprawidłowy dobór obuwia. Bezpośrednią przyczyną powstania zmian deformacyjnych pozostaje płaskostopie poprzeczne, czyli poszerzenie konturu poprzecznego stopy z obniżeniem sklepienia oraz rozciągnięcie mięśni krótkich i więzadeł.

    Nie korygowane płaskostopie wymusza zmiany w konstrukcji kostnej stopy. Dochodzi do rotacji i odchylenia (1) kości śródstopia. Wynikiem tego jest upośledzenie funkcji mięśni (mięsień zginacz długi palucha zostaje skrócony i osłabiony, przez patologiczną zmianę przebiegu ścięgna) oraz patologiczne wygięcie palucha w kierunku pozostałych palców.

    Utrzymanie takiego położenia kości powoduje reakcję ze strony struktur stawowych, czego najbardziej powszechnym objawem jest stan zapalny kaletki maziowej. Stan zapalny odpowiada za dolegliwości bólowe, obrzęk, zaczerwienienie i tkliwość w obrębie stawu śródstopno - palcowego (1).

    Ponieważ halluksy to zmiana postępująca, deformacja palucha pogłębia się, wywierając wpływ na pozostałe palce stopy, które ustawiając się w zgięciu, przyjmują postać młoteczkowatą. Dodatkowym objawem jest uczucie pieczenia w okolicy głów kości śródstopia (2-5) (po stronie podeszwowej).

    Ponieważ struktury szkieletowe połączone są ze sobą tzw. łańcuchem biomechanicznym, nieprawidłowe ustawienie struktur stopy wpływa na upośledzenie funkcji chodu; wywołuje także dodatkowe dolegliwości ze strony stawów kolanowych, biodrowych i dolnego odcinka kręgosłupa. Są to tak zwane objawy kompensacyjne.

    Halluksy to nie tylko skrzywienie palucha, ale zespół zmian deformacyjnych, obejmujący niemal wszystkie struktury stopy.

    Widok od spodu stopy z haluksem
    Przyblizenie budowy stopy z haluksem
    Umiejscowienie dolnego odcinka kregoslupa